Pandemia i jej wpływ na branżę ślubną

 

To był bardzo trudny rok dla branży ślubnej. Co chwilę zmieniające się obostrzenia i zakazy wprowadzały chaos i zamieszanie zarówno wśród fotografów, DJ-ów i weddingplanerów jak i samych Par, które do ostatniej chwili nie wiedziały czy wezmą ślub w tym roku. Wyobrażam sobie, jaki musiał towarzyszyć im stres i rozżalenie. Tyle czasu przecież zajęło im planowanie, wybieranie odpowiednich partnerów i miejsca na wesele. Część Par zdecydowała się przełożyć ślub już w pierwszej fali pandemii, część czekała do ostatniej chwili, uważnie monitorując statystyki zachorowań, jeszcze inni ryzykowali i nie zmieniali wcześniejszych ustaleń. Można powiedzieć, że zachowania rozłożyły się pół na pół. Dokładnie połowa z moich zleceń na 2020 została przełożona lub odwołana. Pandemia pokrzyżowała plany wielu ludziom. Nie zawsze udało się przełożyć datę ślubu dokładnie na ten sam dzień roku następnego, bo miejsca były już zabookowane przez nowe pary. Ja także nie zawsze miałem wolne terminy na 2021. Można powiedzieć, że niektóre pary przygotowania do ślubu musiały zaczynać od początku – szukać nowego miejsca, DJ-a czy fotografa ślubnego.

 

Fotografia ślubna w pandemii

 

Ja w tym trudnym dla branży roku postanowiłem zainwestować w swoją firmę i skupić się na kwestiach, które w natłoku pracy nie mogły wcześniej doczekać się realizacji. Najważniejszą z nich jest moja nowa strona internetowa, na której prezentuję swoje coraz bogatsze portfolio. Zdecydowałem się przygotować profesjonalne opisy i zrobić up-date najlepszych fotografii ślubnych. Dodatkowo wziąłem udział w warsztatach fotograficznych, żeby poszerzać swoją wiedzę i praktykę fotografa ślubego. Zdecydowałam się także na zakup nowego sprzętu fotograficznego, żeby moje zdjęcia były jeszcze lepsze.

 

TOP 10 – najlepsze zdjęcia ślubne 2020

 

Mimo, że ten rok oceniam, jako najtrudniejszy pod kątem realizacji ślubnych reportaży i stresu związanego z pandemią, jako taką, udało mi się zrobić zdjęcia, z których jestem naprawdę zadowolony. Inwestycja w nowy sprzęt fotograficzny a także doświadczenie, jakie zyskuję z każdym nowym reportażem ślubnym spowodowały, że miałem naprawdę trudność z wyborem tylko 10 najlepszych zdjęć ślubnych 2020 roku. Zobaczcie sami, jakie „perełki” udało mi się uchwycić w obiektywie.

 

Ślub w koronie – czyli moje ulubione zdjęcia z 2020 roku: